Ayhan Bilgen Kars adayı oldu

SES Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen, memleketi Kars’tan bağımsız belediye başkanı adaylığı için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. 25, 26, 27. Dönem Kars Milletvekili ve eski Kars Belediye Başkanı olan Bilgen’in adaylığını, SES Partisi sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Açıklamada “Kars’ta yarım bırakılan çalışmaları birlikte devam ettirmek üzere Genel Başkanımız Ayhan Bilgen ile bu yolu onur ve gurur ile yürüyeceğiz. Kendisine ve Kars halkına hayırlı olsun diyoruz” ifadeleri kullanıldı.

AYHAN BİLGEN KİMDİR

Ayhan Bilgen 1970 yılında Kars’ın Sarıkamış ilçesinde doğdu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi’nde Sosyoloji bölümünde yüksek tahsil gördü. Bunun yanında Özgür Gündem ve Evrensel Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Mazlum-Der Ankara Şube Başkanlığı ve genel yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Mayıs 2006’da kurumda iki yıl için genel başkanlığa seçildi.

30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde HDP ‘nin Adana Seyhan ilçesi başkan adayı olmuştur. Daha sonra Haziran 2014’te Halkların Demokrat Partisi’nin ikinci olağan kongresiyle genel başkan yardımcılığına getirildi.

2015 yılında yapılan 25. Dönem Genel Seçimleri’nde Kars’tan HDP milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 tarihinde Türkiye genelinde yapılan erken seçimlerde Kars ilinden tekrar seçilerek 26. Dönem Kars Milletvekili olarak göreve başlamıştır.

2015 Ağustos ayında HDP’nin ilk parti sözcüsü oldu.

2018 Genel Seçimleri, HDP (Halkların Demokratik Partisi ) Kars Milletvekili Adayı oldu.

Ayhan Bilgen, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde HDP’nin Kars Belediyesi Eş Başkan Adayı oldu.

2019 yerel seçimlerinde HDP’den Kars belediye Başkanı seçildi. 2 Ekim 2020 tarihinde tutuklandı ve yerine Vali Türker Öksüz kayyum olarak atandı.

Bilgen, 13 Aralık 2021 tarihinde HDP’den ayrıldı. 31 Mart 2022’de kurucu başkanı olduğu Türkiye’nin Sesi Partisine katıldı. 25 Nisan 2022’de partisinin adı Türkiye’nin Sesi Altınçağ Partisi olarak değişti.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x