Meclis’te ortalık karıştı

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. Gündem dışı konuşmalarda söz alan AKP Ankara Milletvekili Osman Gökçek, CHP’li belediyeleri eleştirdi. CHP’de olan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar verdiği hiçbir sözü yerine getirmediğini söyleyen Osman Gökçek, “58 kilometre metro yapacağınızı söylediniz, yapmadınız. Ulus trafiğini yerin altına alarak Ulus tarihi kent projesi yapacağınızı söylediniz, yapmadınız” dedi.

Bunun üzerine CHP’li Mahmut Tanal, Gökçek’e, “Babanın parsel parsel sattıklarını anlatsana” dedi. Gökçek ise Tanal’a, “Keşke bu sesinizi seçim öncesi PKK terör örgütü Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklerken de çıkarsaydınız. Keşke bu sesinizi arkadaki Türk bayrağını kaldıran danışmanlara da çıkarsaydınız” dedi.

Gökçek’in sözleri üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal ise birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ’a, “Bir terör örgütü ile Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanını aynı kefeye koyamaz” diyerek müdahale etmesini istedi.

Söz alan CHP’li Tanal, Osman Gökçek’e, “FETÖ okullarında okuduğunu” söyleyerek, “Terör örgütü arıyorsan, terör örgütünün okullarından mezun olan adam sen değil misin? Gırtlağına kadar haram lokma var senin midende” diye konuştu.

Tartışmaların uzaması üzerine, Birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ araya girerek sonlandırdı.

GENEL KURUL’DA EYT ELEŞTİRİSİ

Ardından grup başkanvekilleri söz alarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. SP grubu adına söz alan Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili sorunların devam ettiğini gündeme taşıyarak, “Seçim öncesinde vatandaşlarımıza bir söz verildi, yasal bir düzenleme yapıldı ancak mağduriyetler hâlâ devam etmektedir. Yaklaşık 200 bin EYT’li vatandaşımızın başvurusu kabul edildiği halde hala maaşlarının yatmadığı gibi bir sorun vardır” dedi. Şahin ayrıca kara para aklanması konusunun son günlerde büyük bir tartışma konusu olduğunu belirterek, “Magazin dünyasının, futbol dünyasının önemli isimleri de tartışılıyor. Maalesef, buradaki sorun bozulan kamu düzeniyle ilgili bir sorundur. Burada, maalesef, bu kamu düzeni nasıl bozuldu, buna kim müsaade etti, yargı organı bu işin neresinde; bütün bunların sağlıklı bir şekilde tartışılması gerekiyor” değerlendirmesine bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, öğretmen sorunlarına ilişkin söz alarak, “Öğretmenlik mesleğinin itibarı zedelenmiş, azalan alım gücü karşısında öğretmen maaşları yetersiz kalmış, özlük hakları verilmemiş ve sosyal düzenin en önemli aktörlerinden olan öğretmenler adeta toplumda tahkir edilmiştir. Buradan bir kez daha Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümetine hatırlatıyor ve çağrıda bulunuyorum: 100 binlerce öğretmenimiz halen atama beklemektedir” açıklamasında bulundu.

“ABD BÖLGEDE KUKLA BİR TERÖR GARNİZONU OLUŞTURMAK İSTİYOR”

MHP Grubu adına konuşan Grup Başkanvekili Muhammet Levent Bülbül de, ABD’li Diplomat Peter Galbraith’in, sözde Kürdistan devletinin kurulması gerektiğine ilişkin sözlerini hatırlatarak, “ABD’nin bölgedeki faaliyetlerinin asıl amacının kukla bir terör garnizonu oluşturmak olduğunu bir defa daha ifşa etmiştir. Yine geçtiğimiz günlerde terör örgütünün yayınladığı bir videoda teröristlerin ellerinde ABD yapımı M16 ve M4 gibi hafif piyade tüfekleri ile termal dürbünler olduğu açıkça görülmüştür” dedi.

HEDEP Grup Başkanvekili Meral Daniş Beştaş, Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili iddiaları AK Parti’li vekillirin tepkisine yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x