Olaf Scholz: Refah saldırısı bölgesel barışı çok zorlaştırır

Alman Şansölye Olaf Scholz, İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu ile bugün bölgeyi ziyaret edecek.

Scholz, görüşmeler sırasında sunacağı ana argümanlardan birinin İsrail’in Refah’a saldırmasının bölgesel barışı “çok zorlaştıracağı” olduğunu söyledi.

Ürdün Kralı Abdullah ile yaptığı görüşmenin ardından Scholz, “Şu anda mesele uzun süreli bir ateşkese varmamızı sağlamakla ilgili. Uzun süreli ateşkes, böyle bir kara saldırısının gerçekleşmesini önlememizi sağlayacaktır” dedi.

NETANYAHU’YA KARŞI ÇIKMAYA HAZIR

Böyle bir saldırıyı durdurmak için Netanyahu’ya baskı yapmaya hazır olup olmadığı sorulan Scholz, “durumun daha da kötüleşmemesi için her şeyi yapmamız gerektiği çok açık” diye konuştu.

Scholz, “İsrail’in kendisini korumaya hakkı var. Ama aynı zamanda, Refah’a sığınanların, askeri eylem ve operasyonlar nedeniyle doğrudan tehdit altında olması da söz konusu olamaz” dedi.

Ürdün Kralı II. Abdullah, Akabe’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüştü.

REFAH OPERASYONUNA ONAY ÇIKTI

Cuma günü Refah’a saldırı planını onaylayan İsrail, şehrin Hamas’ın son kalelerinden biri olduğunu ve bölge sakinlerinin tahliye edileceğini söyledi.

Ancak ABD başkanı Joe Biden ve BM yetkilileri, 1 buçuk milyon Filistinlinin barındığı Refah’ta kara saldırısının “kan gölüne” yol açacağı konusunda uyardı.

“GAZZE’YE KARADAN YARDIM ULAŞTIRILMALI”

Scholz, ayrıca bir sosyal medya gönderisinde yardımların kara yoluyla ulaştırıldığını görmek istediğini söyledi. Bu konuyu bugün ilerleyen saatlerde Kudüs’te Netanyahu ile yapacağı görüşmede gündeme getireceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x