Takıntılı hayranı tarafından vurularak öldürülen John Lennon’ın son sözleri ortaya çıktı!

Derleyen: Buse Bulat / Milliyet.com.tr
9 Ekim 1940’ta Liverpool’da dünyaya gelen ünlü şarkıcı John Lennon, 8 Aralık 1980’de takıntılı hayranı Mark David Chapman tarafından Dakota Apartmanları’nın önünde vurularak öldürülmüştü.

John Lennon’ın son sözleri, Beatles grubunun yıldızının vurularak öldürüldüğü binanın resepsiyonunda çalışan apartman görevlisi tarafından açıklandı.

“AĞZINDAN KAN GELİYORDU, YERE YIĞILDI”

‘John Lennon: Murder Without a Trial’ adlı belgeselde konuşan görevli Jay Hastings, olayın yaşandığını günde 40 yaşındaki Lennon’ın eşi Yoko Ono ve küçük oğulları Sean Ono Lennon ile birlikte yaşadığı New York’taki Dakota binasının resepsiyonunda çalışıyordu.

Şarkıcının arkasından ve omzundan vurulduğu anlatan Hastings, şu ifadeleri kullandı:

John Lennon koşarak yanımdan geçti. ‘Vuruldum!’ dedi. Ağzından kan geliyordu. Yere yığıldı. Onu yarı sırt üstü yatırdım ve gözlüklerini çıkarıp masanın üzerine koydum. Yoko Onı ‘Ambulans çağırın!’ diye bağırıyordu.

“FİLM ÇEKTİKLERİNİ SANDIM”

Taksi şoförü Richard Peterson da Dakota binasının dışında park halindeki arabasında otururken vurulma olayına tanık olduğunu söyleyerek; “Chapman tıknaz bir adamdı. Taksimin ön camından ona bakıyordum. ohn Lennon’ı vurdu. Film çektiklerini sandım ama ışık, kamera ya da başka bir şey görmeyince ‘Hey, bu film değil’ dedim” diye konuştu.

68 yaşındaki Chapman şu anda New York’taki Green Haven Islah Tesisinde tutuluyor. Defalarca şartlı tahliye talebi reddedilen Chapman için bir sonraki fırsat Şubat 2024’te doğacak.

YOKO ONO’DAN ÖZÜR DİLEDİ

Chapman, 2020 yılındaki duruşmasında, Lennon’ın dul eşi Ono’dan özür dilemiş ve şarkıcıyı vurmayı ‘aşağılık’ ve ‘son derece bencilce’ bir eylem olarak nitelendirmişti:

Yoko Ono’ya yaşattığım acı için özür dilerim. Bu hiç aklımdan çıkmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x